EMZİRME VE COVID-19

COVID-19 şüphesi veya tanısı olan bir ailede emzirmenin desteklenmesi niye önemlidir?

Anne sütü ile beslenme bebeği enfeksiyonlardan korur. COVID-19 ile ilgili koruyucu etkisini henüz bilmiyoruz ama anne sütü diğer viral enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Anne sütü alan bebekler hasta oldukları takdirde ağır solunum yolu bulgularını daha az yaşarlar. Diğer yandan pandeminin neden olduğu global ekonomik sıkıntılar da düşünülecek olursa anne sütü en ekonomik besindir.

Doğumdan hemen önce COVID-19 testimin pozitif olduğunu öğrendim. Bebeğimi, hastalıktan korumak için ilk 2 hafta emzirmek istemiyorum. Ne önerirsiniz?

Emzirme bebeğiniz ve sizin sağlığınız için pandemi sürecinde de çok önemlidir. Özellikle bebeğin doğumdan sonraki ilk hafta içinde etkin emmesi anne sütünün miktarını artırır ve emzirmenin devamlılığını sağlar. Bu nedenle bu ilk hafta annenin bebeğini emzirmesini özellikle isteriz.

Annenin emzirmesi veya sağdığı sütü ile bebeği beslemesi pandemi sırasında güvenli midir?

SARS-CoV-2 yani COVID-19’a neden olan virüs yakın temas halindeki insanlar arasında öksürme, hapşırma, konuşma sırasında ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Şu ana kadar virüs anne sütünde saptanmamıştır. Dolayısıyla annenin bebeğini emzirmesi, şu ana kadar olan bilgilerimize göre, güvenlidir.

COVID-19 testim pozitif çıktı ise bebeğimi sütümle beslemeye devam edebilir miyim ?

Evet besleyebilirsiniz.

Eğer bebeğinizi göğsünüzden emzirerek besleyecekseniz, ellerinizi su ve sabun ile yıkayıp, maske takıp emzirebilirsiniz.

Bebeğinizi göğsünüzden sağdığınız süt ile beslemek istiyorsanız, sütünüzü sağmadan önce ellerinizi su ve sabun ile yıkayın. Sütü içine koyacağınız kabı, pompa parçalarını ve meme ucunuzu da yıkayarak temizleyin ve ardından sağma işlemini yapın. Günde 6-8 defa sağım işlemi yapmalısınız. Sağılan süt sağlıklı bir bakıcı tarafından bebeğe verilebilir. Bakıcı da biberonlara dokunmadan, bebeği beslemeden önce ellerini çok iyi yıkamalıdır.

COVID-19 geçiriyorken bebeğim ile aynı odada bulunabilir miyim ?

Emzirme zamanları dışında bebek sağlıklı bir bakıcı ile ayrı bir odada kalabilir. Emzirme saatlerinde hijyen kurallarını uygulayarak ve maskenizi takarak bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Siz ve aileniz bebek ile aynı odada bulunmaya karar verirseniz bebek ile aranızda 2 metrelik mesafeyi korumaya çalışın. Bebeğe bakım vermeniz ve emzirmeniz gerektiğinde öncesinde maskenizi takın ve ellerinizi yıkayın.

COVİD-19 geçirdiğim süre içinde hijyen, maske, mesafe kurallarını uygulamaya ne zamana kadar devam etmeliyim?

Şu üç koşulu sağlayana kadar önlemleri uygulamaya devam etmelisiniz:

1- Ateş düşürücü ilaç almadan 24-72 saat ateşsiz geçirilmeli ve

2- İlk COVID-19 bulgularınızın üzerinden en az 10 gün geçmiş olmalı ve

3- Tüm hastalık bulgularınız düzelmiş olmalı.

Testiniz pozitif ama hastalık bulgularınız yoksa, pozitif sonucunuzun üzerinden en az 10 gün geçmesini beklemelisiniz.